cropped-IMG-20160927-WA0004.jpg

Edebiyatın gerçekliği, insanın sonlu sonsuzluğunu şekillendirir, yaşatır, direniş çizgileri oluşturur. Biz de Yeni Papirüs olarak direniş çizgileri sunmak istiyoruz.

Bizler başka bir alemin yolcularıyız. Umarsızca hüzünlenen edebiyatın alanlarına saçılan söz aşıkları… Sanatı, felsefeyi ve yazını hegemonik söylemlerin tekelinde onu çözmek/parçalamak isteyenleriz. Ne sanata ne de kendimize bir görev yüklüyoruz bu konuda. Sanatın görevi değil, eylemleri vardır. Bu yüzden ‘Organsız‘ bir dergidir Yeni Papirüs. Tecrübeleri, üretim faaliyetleri ve kendi bireysel varoluş ifadelerini otoriteye, kurallı eril dile, iktidara göre yapılandıran, onu belli bir ‘alana‘ hapseden ve üzerine konuşan düzenleme ilkelerine karşıttır. Farkındayız ki bu düzen ve kuralların içinde yaşıyor, yaşatılıyoruz fakat bu nefessiz alanda nefes alabilmek için uğradığımız ve kaçış çizgimiz olan Yeni Papirüs’le özgür-oluşu tadıyoruz. Kaçmak bizim için korkunun üretimi değildir, yeni bir silah bulmak uğruna d/evrimci bir eylemdir. Otoritenin en önemli işlevlerinden biri de hayatlarımızı kuşatmak ve onlara ”modern” biçimde yön vermenin yanı sıra, birey üzerinde yeniden üretimini gerçekleştirmektir. Bundandır ki kontrol ve disiplin yüzyılında Yeni Papirüs’ün tarafsız, politik olmayan bir içerikle yayım yapması beklenemez. Yazılanları, çizilenleri, tüm üretim alanlarımızı daha geniş bir kitleyle buluşturmak ama herkesi kucaklayamacağımızın farkında olarak; kolektif bir bilinç oluşturarak, bizi anlayanlarla sözcüklerin ve sanatın gizinde düşünsel hazları paylaşmaktır Yeni Papirüs.

 

 

Son olarak; LGBTİ+ bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunuyoruz!

Edebiyatın gerçekliği, insanın sonlu sonsuzluğunu şekillendirir, yaşatır, direniş çizgileri oluşturur. Bizler de yeni papirüs olarak yaratılan direniş çizgilerinde soluklanıyoruz.
2018 Tüm Hakları Saklıdır | Yeni Papirus