BANANA YOSHİMOTO, MUTFAK

BANANA YOSHİMOTO, MUTFAK

Mutfak adını kitaba veren 93 sayfalık novella ile 37 sayfalık Ay ışığı Gölgesi hikayesinden oluşuyor. Japon edebiyatına ve mutfağına meraklıysanız, eşcinselliğe saygınız varsa okumanız gereken kitaplardan.

Mutfak

Öksüz yetim kalan yalnız bir kızı evlat edinen, karısını yitirdiğinde ağlamanın bile bir erkek için zor olduğuna ikna olarak ruhunun bedeninin bir kadın olduğuna inanan, oğluna hem baba hem anne olan bir kadının hikayesini anlatırken, oğlu ve kızı arasında yaşanan aşkı da Japon şehirleri mutfağı ve inancıyla vermekte. Cazibesinin güzelliğinin kurbanı olan, hem anne hem baba kimliğini taşıyan Enriko ölünce, oğlu ve eve konuk gelen kız, birlikte geçirdikleri zamanda kardeşlik yakınlığının ötesine geçen duygularını kabullenmekte zorlanırlar. Sevdalarını kendilerine de kabul ettirip arkadaşlıktan, kardeşlikten öte bir ilişkiye girme cesaretini göstererek birlikte yaşamayı seçmeyi nasıl becereceklerdir?

Dolunay inancının hakim olduğu, Japon ruhaniyetini de hissedeceğiniz eserde duygu değişimini başarılı şekilde tahlil ediliyor. Kişisel  itirafları, iç çatışmaları toplum baskısını ve gerçeklerle yüzleşip kaçmak yerine her şeyi göze alıp değişebilmeyi ve direnebilmeyi seçen insanları anlatıyor.

Ay Işığı Gölgesi hikayesinde Japon efsanesinden esinlenmiş. Ölüme karşı direnen suçluluk duyan insanların yüzyılda bir de olsa  sevdiklerinin düşüncelerinin aksinde oluşan siluetlerinin canlanmasıyla  özlemlerini giderip hayata tutunma hikayesini anlatıyor.

Suçluluk duyan kişinin diğer insanlardan farkıysa  şudur: okul çağında olan erkek aşık kız arkadaşının ölümünde duyduğu suçluluk nedeniyle onun anısını bedeninde de taşımak maksadıyla arkadaşlarına ve topluma aldırmadan kız arkadaşının eteğiyle okula gidip gelir. Sevmek, adanmak, matem adına yazılmış bir öykü…

Dili akıcı, özgün kendine has terimleri ve sorunlara yönelik farklı bakış açıları sunan romantik bir eser.

Arıon yayınlarından çıkan 143 sayfalık bir kitap Mutfak. Banana Yoshimoto’nun ilk kitabı aynı zamanda. Dünya çapında milyonlar satan Yoshimoto’ya yazma cesareti veren kitap olması ayrıca önemlidir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: