Bir kahraman Olarak Ed Wood

Kahramanı Orson Welles olan bir yönetmen, sanat hayatını nasıl şekillendirir? Sinema dünyasında nasıl bir iz bırakır? Gelin bu soruların bir cevabı için Ed Wood’un yaşam öyküsüne göz atalım.
Tam adıyla Edward D. Wood Jr. 1924 yılında New York’ta doğar. Annesi, bir kız çocuk sahibi olmak istediği için, ona çocukluğunda kız elbiseleri giydirir. Ed, hayatının ilerleyen dönemlerinde de bu alışkanlığını sürdürecektir. Özellikle angora kazak fetişi dikkat çeker. Kız arkadaşlarının kaybolan veya bollaşan kazaklarının baş sorumlusu olur. Kadın kıyafetleri içinde kendini rahat hissettiğini söyler. Sebebi bu kadar basit ve olağandır.
Çocukluğunun bir diğer tutkusu ise çizgi romanlardır. Ayrıca babası ile izlediği sinema filmleri ve 17. doğum günü hediyesi olan fotoğraf makinesiyle çektiği ilginç fotoğraflar, onun engin fantastik dünyası için temel oluşturur. Bir süre deniz kuvvetlerinde çalışır. Karnavallarda ucube şovlara katılır, etkileyici performanslara imza atar. Özellikle kadın karakterleri canlandırmakta hiç zorlanmaz. 54 yaşında hayata veda edene kadar, absürt ve başarısız kabul edilen 50’yi aşkın film çeker; yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, görüntü yönetmeni olarak bu filmlere emek verir. Filmlerinin çoğunda set dışında da görüştüğü, başı alkol ve uyuşturucu ile dertte, kariyeri düşüşte olan Bela Lugosi rol alır. Kendi hayatından izler taşıyan ‘’Glen or Glenda’’ (1953),ilginç özel efektleriyle ‘’Bride of the Monster’’, “Plan 9 from Outer Space“(1959), düşük bütçelerle ve yanında olan bir avuç insanla kısa sürede çektiği filmlerin birkaçıdır.

Tim Burton’ın böyle bir karakteri filme almaması düşünülemezdi elbet. Ed Wood; 1994 yapımı film, hiç düşmeyen temposuyla güzel bir seyirlik oluşturuyor. Özellikle Ed Wood rolüyle Johnny Depp’in, Bela Lugosi rolüyle de Martin Landau’nun parladığı film, bu ilginç karakterin hayatına ışık tutuyor. Film boyunca yüzünüzde bir gülümse ile Ed Wood’un Hollywood’a girme uğraşına, asla pes etmemesine, bitmeyen çoşkusuna tanık oluyorsunuz. Filmleri için her koşulda bir fikir üreten Mr. Wood, nadiren çileden çıktığı anlarda ise kadın kıyafetleri giyerek çekimlere devam ediyor. Ayrıca hayranı olduğu Orson Welles’i düşünerek yoluna devam ediyor. Ne de olsa Orson da zaman zaman yapımcıların gazabına uğramış, ama yılmamış, Ed gibi bazen yönetmen, bazen oyuncu, bazen de senarist olmuştur.
Ed Wood tarihin gördüğü en başarılı yönetmen değil, şüphesiz. O sinema tarihine adını ‘altın’ harflerle yazdıramasa da, sinema tarihinin en çılgın, en inatçı, en ilginç karakterlerinden biridir. Kanımca; tutkusuyla, tüm benliğiyle sinemaya adanmış hayatıyla saygıyı hak ediyor.

1988 yılında Çorlu'da doğdu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji mezunu. Okur,düşler,yazar,izler. Sabahattin Ali'nin şu cümlesini tekrarlar:''Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım.''

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: