Güzel ve Güneşli Bayramlar

 

*Bu cümlenin sahibine, sevgilerle. Güneşli günleriniz olsun güzel insan.

 

Tomris, Tomris Uyar. Çağdaş Türk öykücülüğünün büyük isimlerinden biri. Benim de en sevdiğim öykücü diyebileceğim çok büyük bir yazar. Hem yazar karakteriyle, hem de düşünüş biçimiyle örnek aldığım güçlü bir kadındır Tomris. Kendisiyle “tanışma hikayem” ise, ‘güzel ve güneşli bayramlar’ a uzanıyor.

Ne kadar ‘İkinci Yeni akımının gelini/ilham perisi’ olarak anılsa da, bu kelimeler asla onu tanımlamaya yetmez. Zaten kendisi de ‘şunun eşi’ şeklinde kelimelerle anılmayı sevmezmiş, ve maalesef günümüzde sosyal medyada kendisinin yazar kişiliğinden çok “İkinci Yeni’nin gelini” şeklinde ifadeler kullanılıyor. Ben de o sebeple, özel hayatını yazmak yerine çok güçlü olan edebi kişiliğine değineceğim. İlk okuduğum kitabı,” Otuzların Kadını” idi. Kullandığı dil, ‘süslü’ bir dil olmamasına rağmen, asil bir dil gibi gelmişti bana. Öyleydi de:

 

             “Arpegé’li arkadaşı, o arsız, şirret, pembe kokuyu duydu, saldırıyı göğüslemektense göğe bakmayı yeğledi.” (Otuzların Kadını, sf. 72)

Tomris Uyar, hiçbir sorunun cevabını öykülerinde vermeyen, okuyucuyu iç dünyasında bu sorunun cevabını aramaya teşvik eden bir yazardı. Yani Tomris Uyar’ın bir öykü kitabını sadece öykü değil , günlük psikoloji ve felsefe sorularının yanıtlarını aratan bir yol gösterici olarak tanımlıyorum ben.

Gündökümleri: Eğer Tomris’in öykülerini okuyacaksanız, tavsiyem önce ”Gündökümleri”ni okuyun. Bu şekilde, yazarın iç dünyasını daha iyi anlamış olursunuz diye düşünüyorum. Sadece özel hayatı değil, edebi hayatını da aktarmış Gündökümleri’ne. Daha ilk Ölmeme Günleri’nden, verdiği röportajlara kadar, geniş bir yelpazede bilgi sahibi oluyorsunuz ve bu, onun öykülerine  farklı ve daha geniş açıdan  bakmanızı sağlıyor.

Öykülerine daldığınızda ise kaleminin ne kadar güçlü olduğunu daha ilk cümlede anlayabiliyorsunuz. Bu özellik, karakterlere de aktarılmış. Çözümlemesi zor, karışık bir kişiliğe sahip karakterler genelde baş rolü oynuyor. Zaten çok hızlı okumak zordur Tomris Uyar’ı, bunun da sebebi karakterleri çözmenin biraz uzun sürmesidir.

Daha neler yazabilirim bilmiyorum açıkçası. Hala okumakta ve hala incelemekteyim. Bunlar, iki yıllık gözlemlerim. Ama emin olduğum bir şey var, o da Tomris Uyar okumanın insanı yazardan bir cevap beklemektense, düşünmeye teşvik ettiği ve bunun sadece gerçekten iyi yazarlar tarafından yapılabileceği.

Jasmin Aslı AKALIN

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: