Hayat Mı Tiyatro Mu?

Truman Show

Truman Show

Binlerce yıldır insanoğlu doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Dünya adı verilen devasa büyüklükteki bu hapishanede yaşamaya çalışıyor ya da yaşamaya çalıştığımızı sanıyoruz. Bu yazımda tamda bu konuya nokta atışı yapmış olan bir film üzerinden görüşlerimi belirtme arzusu içerisindeyim.

Usta oyuncu Jim Carrey filmin asıl karakterine mükemmel bir yaklaşımla can vermiş. Filmin ismini söylemeyi de unutmamak gerek; Truman Show. Filmde kahramanımız kendisi için hazırlanmış olan bir ‘dünya’da doğuyor. İçindeki insanlardan gökyüzüne kadar hatta ve hatta denizi bile sahte olan bir dünya. Daha önceden bütün yaşam alanı tasarlanan kahramanımız bu arenada başlıyor yaşama. Kahramanın tüm yaşamı 7 gün 24 saat boyunca kameralar ile kayıt altına alınmakta ve canlı şekilde ‘gerçek’ dünyadaki insanlar tarafından izlenmektedir.
Bu kadar bariz olmasa da bizimde ‘gerçek’ dünyamız bir tiyatro oyundan ileri değil. Bir gülümseyen maske bir de ağlayan. Oldukça büyük bir sahne ya da hapishane, istediğiniz şekilde nitelendirebilirsiniz.

 

Bu sahne üzerinde insanlar. Yalnızca birer oyuncu olan kadınların ve erkeklerin girip çıktığı bir sahne. Üstelik tek bir insanın birden fazla rol oynadığı bir sahne bir dünya.
İnsanlar. İnsanlar baneldirler ve egoisttirler. İnsanların çıkarları için büründükleri üstelik gerçek kişilikleri ile hiçbir alakası olmayan roller. Ben Mevlana gibi ne düşünüyorum bu konuda ne de Şems gibi. Olduğu gibi görünmemeli insan. Göründüğü gibi de olmamalı. İnsan, olmak istediği gibi olmalı olmak istediği gibi görünmeli.
Filme tekrar değinecek olursak, filmde de yapımcı karakteri kendi çıkarı için Truman’ın hayatını yazmaya çalışıyor. Shakespeare’inMacbeth’ eserinde söylediği gibi, ‘gezinen bir gölgedir hayat, gariban bir aktör bir ileri bir geri saatini doldurur. Ve sonra duyulmaz olur sesi, bir masaldır. Gürültücü bir aptalın anlattığı ki yoktur hiçbir anlamı.

Filmin sonunda Truman’ın da kurtulduğu gibi ‘gerçek’ hayatlarınızdan kurtulmanızı temenni ediyorum. Ayrıca güzel ve tabiatın verdiği gibi doğal bir gökyüzünüz ve deniziniz var ise tadını çıkarın. Mutlu, umutlu ve esen kalın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: