Henry Miller

1891’de Brooklyn’de doğan Henry Miller gençliğinde çeşitli işlerde çalışır. En kurumsal olanı büyük bir telgraf şirketinin insan kaynakları bölümüdür. O dönem evli olduğu June Mansfield Smith’in ısrarlarıyla yazmaya başlar. 1930’da Paris’e gider ve 10 yıl boyunca bohem bir çevrede yaşar. Anais Nin, Artaud, Brassai gibi figürlerle tanışır. İlk romanı ‘Yengeç Dönencesi’ 1934’te basılır. İkinci romanı ‘Oğlak Dönencesi’ de beş yıl sonra basılır.

Avrupa avangardı tarafından övgüyle karşılanan kitaplar Fransa dışında erotik-hatta pornografik- içeriği nedeniyle yasaklanır. Oysa Eliot, Pound, Beckett ve Durrell gibi yazarlar bu yeni yazarı coşkuyla karşılamışlardır. 1940’da Amerika’ya döndüğünde Miller Big Sur, Kaliforniya’ya yerleşir. Burada da meşhur üçlü kitaplarını yazar. Ancak Amerika 1961’e kadar kitaplarını basmaz. Kitapları Birleşik Krallık’ta da iki sene sonra yayınlanır. Beat kuşağı yazarlarını ve 60’lı yıllar gençliğini etkiler. Toplumun büyük çoğunluğu ise onu ‘pis kitaplar’ yazan biri olarak görür. 1980’de öldüğünde ülkesinde de bir nebze de olsa kabul görmüş bir yazardır. Eleştirmen Erica Jong Miller’ın bir yazardan fazlası olduğu görüşündedir. Onun tanımıyla bir kahramandır, korkularını aşabilmiş kişi. Hatta bir peygamberdir o. İnsanın özgürlük arzusunu ifade eder.

Varlıklı olmaya tapınılan bir dünyada mutlu yoksulluğun vücut bulmuş halidir. Miller kendisi Yengeç Dönencesi’ni şöyle tanımlamıştır: ‘ Bu bir kitap değil. Bu iftira, karalama, itibarı kara çalmadır. Kelimenin bildiğimiz anlamıyla bir kitap değildir. Hayır, bu uzatılmış bir hakaret, Sanat’ın suratına atılan tükürük, Tanrı, İnsan, Kader, Zaman, Aşk ve Güzelliğe karşı meydan okumadır..’  Eleştirmenler Henry Miller konusunda ikiye bölünürler. Çoğunlukla sevilen veya nefret edilen bir yazar olarak anılır. İnsanlarda güçlü duygular ve yargılar uyandırabilmiştir. Bir tarafta cinsel devrimin öncüsü, bir devrimci olarak görülürken; karşıtları, özellikle feministler, yazarı kadınlara kötü davranabilen bir maço olarak görürler.

 

Umut Hanioğlu

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: