Hz Dadaizm

dadaizm

 

Da da da da da da!’
Ah bu bir kurşun sesi mi?
Yoksa fındık kıran balesinin en heybetli ayak sesleri mi?
Çılgın bir horon takımı?
Yoksa yeni askerden gelmiş yan komşunun bitmek bilmez geceleri mi?
Hayır, bu bir avuç içinin masayla tokalaşma sesi.
Peki bunun bir sanat akımı olan dadaizmle ne ilgisi var diyorsanız, cevap gayet basit dadaizm adını allahın çılgını bir grup insanın masaya vurarak çıkardığı sesten alıyor. DA DA!
Heh yine bir avuç modernist manyağın uydurduğu çükübok şeyler dediğinizi duyar gibiyim,hemen yutun bakayım o cümleleri, ölünün arkasından konuşulmaz ayıp.
marcel-duchamp_cesme_the_fountain_r_mutt_1917
Efenim hikayemiz 1.dünya savaşı sonrası kan yatağına dönmüş dünyada ne yapacağını bilemeyen kedi yavrusu gibi kalmış sanatçıların ‘aman üç günlük dünyada sanat da benim,sanatçı da benim’ dediği günlerde başlıyor. Öyle ki alışılagelmiş bütün sanat ve yaşam kurallarını yıkıp, her şeyi baştan olmazı olur kılmak için inşa ediyorlar.
Dünyayı alaya alarak,dergiler kuruyor,sergiler açıyorlar.
İşediğim pisuvar bile sanattır diyen dadaizm akımı öncülerinden Duchamp, söküyor anam pisuvarı, alıp sergiye koyuyor,sanat tarihinde isim yapıyor.
duchamp-212x300
Adeta minik pembe egolar işeyen bu koca yürekli adam, Mona Lisa’ya kaş bıyık çizerek para kazanıyor, tabiri caizse dokunduğu ne varsa sanata dönüştürüyor.
Burjuva kesiminin korkulu rüyası bu çılgınlar, evrendeki mavi noktaya, kimin dengeleri alt üst edebileceğini, adeta tüm değerleri yıkarak gösteriyorlar. Ve en önemlisi şimdinin Türkiye’sinde ‘ne yapıyor la bu köftehorlar, ‘sanat mı şimdi bu’ mantığına ve sürrealist akımına patika oluyorlar.
Bukowski‘nin kendisi,Patti Smith ve rahmetli çatlak sevgilisi, Hakan Günday‘ın Piç ve Yusuf Atılgan‘ın Aylak Adam kareketerleri dadaizm akımının getirileridir. Ne yaparsın anam işte kimileri kriz anında mutsuzluğa düşüp bilek kesiyor, kimileri de dadaizmi buluyor. Biz de kısır yiyelim.

Farkındalık dipnotu: Siz sanat değilsiniz, tembelliğinizin ve klozetinizin dadaizmle bir alakası yoktur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: