İnsan Üzerinden ”İNSANCA” Bir Fragman

“ İnsanın doğuştan kendini içinde bulduğu mekanı olan bedenini (sağlam veya sakat) küçümsemek, hor görmek dolaylı veya dolaysız olumsuz vurgular yapmak apaçık faşizmdir

 

Hatta kültürel/biyolojik gösteri ırkçılığının yeni ve popüler bir biçimidir. Ten rengi, kilo, uzuv eksikliği nedeniyle aşağılanan her öteki; kadın, trans, erkek, hayvan zorbalığa maruz kalmış demektir. Özellikle çocuklara diğer çocukları aşağılamamaları, hor görmemeleri ve sağlıklı bir empati geliştirmeleri gerektiği öğretilmeli. Aksi takdir de çocukken yaşanan zorbalıklar ileriki dönemlerde derin ve aşılmaz travmalara yol açabiliyor. Empoze edilen tektip heteronormatif sağlamcı ideoloji ile insanı şekil ve görüntüden ibaret görmek/sanmak Büyük bir yanılgı ve ahmaklıktır. İnsanın/hayvanın kalbine sevgisine sezgisine hikayesine dokunabilmeli. Ondaki ışığın güzelliğine kapılmalı! Onun için biraz daha fikir duygu ve sezgi ile meşgul olmalıyız. Görmek hissetmektir.

 

Fırat Karaaslan

 

Görsel: MASSACE İN KOREAO PİCASSO 1951

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: