İnsan ve İçindeki Kozmos: Beyin

        “Tek bir gerçeklik yoktur,her beynin doğrusu kendinedir. “

Bir nörobilimci olan David EAGLEMAN’ ın gözüyle insan kozmosunda kısa bir yolculuğa çıkıyorsunuz . Aslında bildiğiniz birçok şeyi sayfalar arasında bulmakla birlikte ,aklınıza daha önce hiç gelmemiş olan soruların cevabını da alma ihtimaliniz olduğunu söyleyebilirim.

Eagleman,  “Neden bilinçliyiz? ” sorusuna cevap ararken duyusal bilince dikkat çekerek insanı anlamaya çalıştığını belirtir. İnsanın doğasında sosyalleşme ve sorumluluk almanın insan ruhu ve psikolojisi üzerindeki ayrıntılara yer verir.

       ” Delilik, duyulardan arındırılmış hapistir. ”       

Hücre hapsine çarptırılan mahkumlar üzerinde yapılan bir araştırmada, kimi mahkumların kafalarını duvarlara vurarak delirdiğini söylerken kimi mahkumların ise hayal kurduğunu ve bu hayalleri gerçekten yaşadığını gördüğünü ifade ediyor: Bir mahkum, uçurtma uçururken diğer mahkum karanlıkta ufak bir ışık gördüğünü ve o ışığı büyüterek televizyon ekranına çevirip televizyon izlediğini söylüyor.

Sosyalleşmenin insanın bütün bir hayatını ve bakış açısını etkileyen bir kavram olduğunu ifade eden Eagleman, Dünya savaşları sırasında yıllarca yan yana evlerde yaşamış komşuların dahi savaşın düzenine uyup birbirlerini öldürdüğünü söyler. Çünkü iyilik de kötülük de haksızlığa boyun eğiş ve adaleti sağlama isteği de toplumsal grupların kendi içinde bulaşıcıdır. Burada beni en çok etkileyen ise insan beyninin labaratuvar incelemelerinde de buna hizmet etmiş olmasıdır.  Bu şiddet anında, insan beyninin  ” duygular ve empati ”  bölümünün adeta kısa devre yapması; kalabalıktan sıyrıldığını sanan insan beyninin karmaşık fotoğrafını gözler önüne serer.

Empati demişken Eagleman, araştırmalarında daha çok  kadınların  genç görünmek için tercih ettiği  ” botox ” un insanın duygularını ifade noktasında yetersiz kaldığı gibi ilginç bir şekilde botox yaptıran insanların empati yetisinin de azaldığını saptamıştır.

Bunların dışında Eagleman, olaylara nöral gözle bakmanın gereğini vurgular ve şu sorularla karşımıza çıkar :

                             ” Toplumsal işleyişin çökmesi labaratuvarda incelenebilir mi?  “

                             ” Yapak zeka gerçekten mümkün mü? “

Eagleman ‘la bu soruların cevabını ararken beyin kozmosunun haritasını herkesin anlayacağı sade ve yalın bir dille okuyacaksınız. Bazı saptamaları hayretle okuyabilme ihtimalinizin olduğu gibi Eagleman ‘ın verdiği bazı bilgileri  kuru da bulabilirsiniz. Ancak beynin işleyişi ile ilgili bu kısa yolculuğu düşünün derim.

                                                                                             Gülşen ÇELİK , Haziran , 2018 

 

Not: Tırnak içindeki mavi renkli cümleler, kitaptan alıntıdır.

Sayfalar: 1 2

Bir sonbahar günü, bulutlar öğle güneşini ararken doğmuşum. Adımın anlamına inat güzden kalma bir yaprağım esasen. Toprağa değil, bir gün gökyüzüne karışmayı bekleyen.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: