Kağıttan Bin Turna Kuşu Efsanesi ve Küçük Japon Kız

II. Dünya Savaşı’nı sona erdirmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin hava kuvvetleri Hiroşima’ya atom bombası attı. Bu atom bombası sonucu yayılan radyasyondan birçok insan etkilendi, zarar gördü ve hastalığa maruz kaldılar. Bunlardan bir tanesi de Sadako Sasaki idi.
1954 yılının bir ağustos sabahı Sadako giyinir giyinmez dışarıya koştu. Japonya’nın sabah güneşi koyu renk saçlarında ışıltılar saçarken mutluluk ile doldu.
Sadoko okulun atletizm takımındaydı. Sadako’nun atletizm takımına girmelerini bambu sınıfından arkadaşları istemişti ve Sadako’da heyecanla kabul etmişti. İlk yarış bitmiş ikinci yarış başlamıştı ve sıra Sadako’ya gelmişti. Sadako yarışı bitirdikten sonra başı dönmeye başladı ve bayıldı. Hemen onu doktora götürdüler. Sadako atom bombası yüzünden aradan geçen 10 yıla rağmen lösemiye yakalanmıştı… Bu acı haberi öğrenen Sadako çok üzülmüştü.

Sadako artık yaşamını hastanede geçiriyordu. Herkes onun ölümü için gün sayarken, o koridorlarda koşup oynuyormuş. Hastalara da yardım ediyormuş. Hastaların arasında en sevdiği kişi 80 yaşlarında kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış.
Küçük Japon kızı ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmamış. Kadın ölmeden hemen önce şöyle demiş; ‘Benim için çok geç ama bizim inanışımıza göre eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor. Ben yapamadım. Sen yap ve kurtul.’ diyerek son nefesini vermiş.
Küçük Japon kızı çok üzülmüş fakat hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kağıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Umut ederek çalıştığından ilk başlarda çok hızlı yapıyormuş. Ama sağlığı da hızla bozuluyormuş. Bu hazin öykü önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, turna kuşu göndermeye başlamış. 25 Ekim 1955 Günü Sadako 12 yaşında iken son saatlerini 644. kuşu yaparak geçirmiş. Hemşireler ve hastabakıcılar postadan gelen yüzlere origami kuşu ile odasına girmişler. Fakat Sadako yüzünde hafif bir gülümse ile çoktan hayata gözlerini yummuştu… Postacılar aylarca kağıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da bir müzede sergileniyor…

Bu hikaye Japonya’ da 1943-1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin hikayesidir. Arkadaşları eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir. Küçük kızın hayatı ‘Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu’ adıyla 1977 yılında Eleanor Coerr tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca Hiroşima ve ABD’de anısına anıt ve heykel bulunmaktadır.

 

BÜŞRA TOPRAK

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: