Kameranin İki Dili: Yönetmenlik Ve Oyunculuk

Hem yönetmen koltuğunda oturup hemde filmde gözükmek, bu bazı insanlara ilginç gelirken bazılarına gereksiz gelebilir elbette. Bunu bir tarz olarak uygulayanlar, oyuncu yetmezliğinden mecbur olarak oynayanlar, rolü kendisinden daha kötü oynayacaklarını düşündüğünden oynayanlar ve zaten benim filmim tabi ki ben oynayacağım diyenler gibi birçok şekilde sıralanabilir bu yönetmenler. Bunu yapan yönetmenler içinde en dikkat çekenleri kendi penceremden yorumlayacağım.
alfred-hitchcock

 

  Alfred Hitchcock

Sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden biri olan Hitchcock hemen hemen her filminde kendisini bir yerlerden göstermiş, genellikle repliksiz rollerde görülmüştür. Sinemaya düş sahnelerini ve kuşların uğursuzluk için kullanılabileceği gibi birçok miras bırakmış olan Hitchcock bir filminde suda yüzen gazetenin üzerinde Hitchcock kilo vermeden önce verdikten sonra şeklinde iki fotoğrafla yer almıştır.

peter_jackson

 

 Peter Jackson

Lord Of The Rings‘in çekildiği zaman ki başarısı ve aradan geçen yıllar boyunca o kaliteye ulaşan çok az film olması kuşkusuz Jackson’un yönetmenlik başarısından kaynaklanıyor. Ayrıca “Jackson Lotr” serisinin 3 filminde de kendisine çok küçük roller vermiş ve filmi dikkatli izleyenlerin gözünden kaçmamıştır. Hatta Jackson “Hobbit” serisinde de küçük rollerde yer almıştır.

 

4c97683a-d630-4da1-a5f1-3c01e19a3976

 

  Russell Crowe

Crowe yönetmenliğinden daha ziyade oyunculukta ki yeteneğiyle öne çıkıyor olsa da Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da yer aldığı Son Umut filminde hem yönetmenlik hemde oyunculuk yapmış olması akıllara gelmesini sağlıyor. Film tarihimize farklı bir bakış açısıyla bakmamızı, oyuncularımızın uluslararası seviyede olduğunu görmemizi ve Crowe’un oyunculuğu kadar iyi demek güç olsa da iyi bir yönetmen olduğunu gözler önüne seriyor.

f3a3ce3771a577fc839dc2f0c7b476f8

 

  Clint Eastwood

Hem sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri olup hem de bu kadar iyi film yönetmek saf yetenek ve azim işidir. Şimdi çoğu kişinin aklı Million Dollar Baby’e gitse de hatta o da bir çok benim diyen yönetmenin yapamayacağı bir seviyede olsa da Eastwood’un bu işe asıl damga vurduğu film Unforgiven’dı. Hem en iyi oyuncu hemde en iyi yönetmen dalında Oscar adayı olmuştu Eastwood ve yanılmıyorsam ikisini de kazanmayı başarmıştı.

 

Director Martin Scorsese arrives at The Royal Premiere of his film Hugo at the Odeon Leicester Square cinema in London November 28, 2011 REUTERS/Olivia Harris (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT ROYALS SOCIETY)

                  Martin Scorsese

Sinema tarihine ismini altın harflerle yazdırmış, eskimeyen filmler çekmeyi başarmış bir yönetmen, senarist ve oyuncu Scorsese. Dünya’nın en iyi oyuncularıyla çalışmak, oscar kazanmak, filmlerinin birçok yerde ödül almasını seyretmek yetmemiş birde bunların yanı sıra Taxi Driver ve daha birçok filminde de rol almış ve oyunculuk yeteneğini de gözler önüne sermiş bir sinema efsanesi Scorsese.

tarantino-970x545

                                                     Quentin Tarantino

Daha şimdiden arkasında birçok efsane bırakan, günümüzün en iyi birkaç yönetmeninden biri olan Tarantino farklı bir tarza sahip olmasıyla benimde hayranlık duyduğum bir isim. Kendisinin baş yapıtı olarak gördüğüm birçok yıldızın aynı anda yer aldığı Pulp Fiction’da ve birkaç filminde daha kısa rollerde yer almış Tarantino.

78f95dd6e94fd019dfd52a74a6072ba8

 Mel Gibson

Asıl işi yönetmenlik değil de oyunculuk olan ama yönetmenliğin altından da ustaca kalkmayı başaran bir isim Gibson. Braveheart gibi Oscar ödüllü bir filmin hem başrolünü üslenip hem de yönetmenliğini yapması gerçekten büyük bir başarı. İleride onun için söylenecek nice güzel sözden birisi iyi bir yönetmen olduğu olacaktır.

charlie-chaplin-films-cvr-350

 Charlie Chaplin

Kendi film firması olan, kendisi oynayan ve kendisi çeken bir adam. Bu kendi firması kendi filmi gibi basit bir cümleyle anlatılan şeyleri çok uzun uğraşlar sonucunda pes etmeyerek elde ediyor Chaplin Hani bundan 10-15 yıl önce değil bu yaptıkları da savaş zamanlarına kadar uzanıyor. Filmlerde renklerin değil de oyunculuğun, yönetmenliğin ve anlatılmak istenen düşüncenin önemli olduğunu tüm dünyaya gösteren, modern sinemanın temel taşlarını oluşturan bir insan ve bir düşünür bence. Renksiz bir sinema döneminden günümüze bıraktığı miraslar ve çoğu zaman sessiz bir şekilde verdiği düşüncelerle bu listede en çok üzerinde durulması, düşünülmesi ve anlamak için çaba sarf edilmesi gereken kişi bence o.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: