Kapı/Numara Yahut

Kahverengi kapıyı çaldı, çantasının içine hep sökük tahta parçaları ufalanmış, kapı tokmağı gibi püsurlar birikmişti. Kapı numarası 49.

 

Sıkışıyordu acı içimde, akrebin zehri damarlarına doğru süzülüyordu. Saat 19.53. Saat eski değil henüz.

 

Kötü bir insan sayılmazdım, insan değildim haşa. Tişörtümün ardında, ortasında kocaman siyah bir yuvarlak mevcut, kocaman ve bana ait olmayan bir kalbi gizliyordum, bütün aitlikleri reddediyordu sigara dudağımdaydı ve sigarayı duvara bastırdım. Kül akıyor, pembenin üzerinden. Tazeydi koridorlarda gezinen koku, yüzyirmiüç merdiven basamağı kadar yükselmiştim gökyüzüne, yeryüzüne?

 

Uçmak diye bir şey yok, martılara sordum geçenlerde. Simit kokuyordu gagaları, endüstri sonrası dönem kadar kısılmıştı zavallıcakların gözleri, alacakaranlık. Konuşmadan kısımlar:

 

Uçuyormuşsunuz siz

Yok

Kanatlarınız varmış sizin

Yok

Pembe ağaçların diyarı uzak mı buralara

Yok

Kanatlarınız beyaz beyaz süzülürmüş hep masallarda

Yok

Geri gelecek mi

Bir daha asla yani yok

Tutun ellerimden

Yok bir daha asla

Koparın kollarımı

Yok

 

Cevapları not kağıdına kaydetmiştim, hatırlayabildiklerim bunlar.

 

Kimsecikler yoktu içeride ve ben o kara boşluğa uzun gözlerimi asmıştım ela ela. Ela gözler ama bir ‘güzelliği’ betimlemiyor. Ela çirkindir, doğuştan gelir, insanın dünyaya gelmesi kadar çirkin ve mide bulandırıcı bir şey yoktur. Ela kötü metinleri bir araya getirir ve sonrası olmayan bir ifade nokta

 

Masum gülümsüyordu, annesine ait olmayan gülüşü çıkardı cebinden. Ve dişlerinin arasına sıkıştırdı onları. Çiğniyordu sürekli, çiğniyordu bir yarı metafizik bedeni, çiğniyordu çocukluğunu, çiğniyordu babasından kalan kısımları. Bu kısımları aktarmadım tabi ki de yazmakta olduğum ‘Sesten Dünyalar Ya Da Alegoriden Sesler’ isimli romanın giriş kısmına. Yahut ilk kısmına.

 

 

Bulutlar ne kadar da mavi, salıncağım ben bu dünyaya.

 

 

Sallan sallan

Sallan sallan

 

Sallan.

 

O minik kuşun kellesini kopardılar ve makyaj kutularına kaldırdılar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: