Karanlıklar Prensi POE

Karanlıklar Prensi POE

 

“Yıllar önceydi, yıllar yıllar önce,

Deniz kıyısındaki

O diyarda bir genç kız yaşıyordu

Bilirsiniz adını, ANNABEL LEE; “

 

1809 yılının Ocak ayında, soğuk ve acımasız kış şartlarında gözlerini açan bir bebeğin yüz binlerce kimse tarafından bu denli sevilebileceğini kim bilebilirdi ki?

 

“Ömür geçti, zaman aktı

Cesur şövalye yaşlandı

Bir gölgeyle yüreğinde.”

 

Takvim yapraklarının 19 Ocağı gösterdiği gün; bir şair, bir öykü yazarı, ölümün tok ve umursamaz sesi, geldi dünyamıza. Bizim adımıza çektiği acıları damıttı kaleminden. Her büyük dehanın deneyimlediği gibi o da ötelendi kendi çağında. Hiç de ilgi görmeyen fanzin denemelerinin ardından birçok öyküsünü, yaşadığı büyük zorluklara rağmen bastırabilmeyi başardı.

 

“Sen et yiyen ağaçların arasına kayan hayalet

Kaçıyorsun

Yalnızca gözlerin kalıyor burda.”

 

Henüz ilk çocukluk döneminde bir aileye ait olma hissinden mahrum kalan Poe, bir yaşındayken babası tarafından terk edildi ve ertesi yıl annesinin ölümüyle yapayalnız kaldı. Bir tüccar tarafından, resmi olarak kayıtlara geçirilmeden, evlat edinilen Poe; John ve Frances Allan çiftiyle geçimsiz bir hayat sürmüş olsa da uzun yıllar onların himayesinde yaşamaya mecbur kaldı.

 

“Kıyıdayım dalgaların vurduğu

Ve suların uğuldayıp durduğu

Yerdeyim maviliklerin ucunda.”

 

Poe, ailesinin İngiltere’ye taşınmasıyla ilk ve orta öğrenimi burada tamamlamış ve sonrasında yeniden Amerika’ya dönmüştür. Virginia Üniversitesi’nde süren kısa öğrenim hayatının ardından farklı bir isimle Amerikan Ordusuna katılmıştır. Burada göstermiş olduğu disiplinden uzak davranışları nedeniyle orduda tutunamayan Poe, askeri yaşamını da yarım bırakmak durumunda kalmıştır.

 

“Nice dehşet öyküsü anlatıyor çalkantıları!

Gecenin ürperen, titreyen kulağına

Haykırıyor korkularını nasıl da!”

 

Gençlik yılları gelip çattığında; artık alkole bağımlı bir karanlık ruhtur Poe. Anne ve babasından kalan miras sayesinde sanatçı ruhlu yazarımız, yazmak dışında bir eyleme ve amaca sahip olmamıştır. Poe’nun yazarlıkla ilgili uğraşlarını sürdürmeye çalıştığı yıllarda, eserleri ve kişiliği, kan emici editörler ve edebiyat çevreleri tarafından yerden yere vurulmuştur. Günümüzde ise; Poe, örselenen, yıpranan kimselerin soğuk ve karanlık dünyalarıyla dostluk kurabilmeyi başarmış nadir kalemlerden bir tanesidir.

 

“Yolcuydum, gelmiştim buralara dek

Uğursuz bir yük taşıdım buralara dek”

 

Çok sevdiği karısı Virginia’nın ölümüyle harap olmuştur Poe. Pek çok kere ölümü düşünmüş, esrara ve alkole yenik düşmüştür. Solgun yüzlü Karanlıklar Prensi, geride, edebiyatın birçok alanında eserler bırakmıştır (gotik, bilimkurgu, polisiye, korku, cinayet, romantik, gerçeküstücülük, postmodern, sembolist). Yaşadığı dönem boyunca anlaşılamamış ve küçük düşürülmüş bir kuzgundur Edgar Allan Poe!

 

“Böyle kendinden geçmiş, görkemli büyük yolun

Bittiği yere bakmak ve ürpermek

Sağda, solda, tüm yolda, al buğuların arasında

Görüntünün bittiği uzaklarda

Ürpererek yalnızca seni görmek.”

 

Lanetli şairimiz Poe, 7 Ekim 1849 sabahında göçüp gitmiştir bu dünyadan. Ölümüyle ilgili bitmek bilmeyen spekülasyonlar bugün dahi sürmeye devam etmektedir. Anladığımız kadarıyla yalnız ve karanlık düşleriyle ölmüştür büyük bilge. Cenaze merasimine katılan birkaç kişi onun için gözyaşı dökmüş müdür bilinmez ancak onun eserleriyle büyümüş nesiller, kuzgunda hayat bulan Poe’yu yüreklerinde taşımaktadırlar.

 

“Hiç unutmam soğuk bir aralık ayıydı;

Her söz kendi ölüsünü nakşediyordu yere

Sabah bir olsa diyordum -sığınıp kitaplara

Ertelemek için ölüm acısını”

 

Yaşamı ve eserleriyle büyük yazarlara ve sanatçılara esin kaynağı olan Poe, edebiyatın ve sanatın karanlık dehlizlerinde nefes almaya devam etmektedir. Onun yaşam öyküsünden yola çıkılarak pek çok animasyon ve film denemeleri de yapılmıştır. En iyisi olarak gösterilen Hollywood uyarlaması olan The Raven 2012 (Kuzgun) izlenilesi bir filmdir.

 

Geride bıraktığı başlıca eserleri şunlardır:
Amore 
Annabel Lee 
Bilim Kurgu Öyküleri 
Bir Kudüs Öyküsü 
Bir Haftada Üç Pazar
Bohemya’da Skandal  
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri 
Eureka 
Hipnoz Altında Gerçekler 
Kuyu ve Sarkaç 
Kısa öyküler
Kızıl Ölümün Maskesi 
Kuzgun
Romans
Öykü Sanatı

 

*Metin içindeki şiirler, yazarın Annabelle isimli kitabından alıntıdır.

 

Daha fazla sı için:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe_bibliyografyası

Edgar Allan Poe’nin hayatını ve ölümünü konu alan eserler.

Varlık ERGEN

Sabaha karşı başlamış bir doğumun eseriyim_ Cennet bahçelerinden yere düşenlerdenim bir de- Parçalanmış benliklerimin gölgesinde bir bireymiş gibi yaşıyorum_ Tuzlu suyun yakınlarında olmak şanslı kılıyor beni-

1 Comment

  1. Pingback: The Raven (Kuzgun) 2012 – YeniPapirüs

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: