Lawrence Durrel

Yirminci yüzyılın önemli İngiliz yazarlarından Durrell 1912’de Hindistan’da doğar. İlk kitabı Black Book( Siyah Kitap) 1938’de Paris’te Henry Miller ve Anais Nin himayelerinde yayınlanır. En çok bilinen eseri ve başyapıtı The Alexandria Quartet(İskenderiye Dörtlüsü) 1957’de yerleştiği güney Fransa’da tamamlanır. Dört bölümden oluşan roman deneysel yapısıyla dikkat çeker. Dört karakter farklı zamanlarda çeşitli bakış açılarından karmaşık öyküler anlatırlar. Ön sözde belirtildiği üzere sadece İskenderiye şehri gerçekliğini korurken karakterler ve olayların hayal ürünü olduğu belirtilir. Greko-Arap nüfusun oluşturduğu İskenderiye, Levanten karakteriyle yazarı büyüler. Yazar yerin insanın ruh durumu üzerinde etkisi olduğuna inanmaktadır. 1942’den 1945’e kadar burada yaşayan Durrell, E.M Forster’ın İskenderiye Tarihi ve Rehberi ile İskenderiye’li şair Kavafis’ten çokça etkilenir. Romanı okudukça şehri daha iyi tanırız. Dört kitabın ayrı ayrı yayınlandığını da belirtmek gerek: Justine 1957’de, Balthazar ve Mountolive 1958’de, Clea 1960’da yayınlanır.   

Amerikalı ve Fransız eleştirmenler kitaba hayran olurken İngiltere’de karşılanışı çok da olumlu olmaz. Belki de Durrell’in bir İngiliz olmasına rağmen İngiliz kültürüne mesafeli oluşundan dolayı, avangard eğilimleri ve modernist ‘afra tafra’ları alaya alınır. Bir İngiliz eleştirmen romanı ‘cafcaflı bayağılık’ olarak niteler. Karmaşık yapısı ve bazı yerlerde karşımıza çıkan uydurma sözcükleriyle roman kolay bir okuma vadetmiyor. 900 sayfaya yaklaşan faber and faber orijinali(2012) Türkçede bin sayfayı aşıyor. Dörtlü en son 2015 ve 2016’da Can Yayınları’ndan çıktı. ”faber faber” ilk defa 2012 basımından 50 yıl önce 1962’de romanı yayınlamış. Durrell’in diğer kitapları arasında Kıbrıs’ın Acı Limonları, İskenderiye Dörtlüsü kadar ses getirmeyen Avignon Beşlisi kitapları, Rodos ve Korfu’da yaşam üzerine kitapları bulunuyor. Lawrence Durrell’in İngiltere diplomatik misyonlarıyla da ilişkili olduğu ve hükümet basın ofisinde çalıştığı biliniyor. Bu nedenle bazılarınca İngiliz ajanı olmakla suçlanıyor. Son zamanlardaki televizyon dizisi furyasıyla beraber Durrell’lerin de bir dizisi oldu. İngiltere’de ‘The Durrells’ adındaki televizyon dizisinde ailenin İngiltere’deki Bournemouth’dan Yunan adası Korfu’ya yerleşme maceraları anlatılıyor. Dizi Lawrence’ın kardeşi Gerald’ın yazdığı Korfu üçlemesinden uyarlandı. 2016’da başlayan The Durrells 26 bölümden oluşuyor ve 2019’da son bulacak.

Umut Hanioğlu

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: