Modern Şemsiye Köleliği

Julius Casear’ın ahlaksızlığı, Cengiz Hanın toplu ölüm fermanları, Tatar yağmaları, efendi- köle ilişkisi,  güzelliği için, genç kalmak için bakire kızların kanından beslenen kadın Elizabeth Bathory’nin narşist beni, Benito Mussolini’nin faşist zikri, Hitlerin Ötekilestirici fikri ve üstün ırk ayrımı, tarihe karışmış gibi. Zulüm, baskı, tahakküm yabancılaşma yok olmuş gibi davranıyorsunuz.
Ancak bütün bunların hepsi daha aldatıcı bir biçimde modernleşme ve medeniyet çatısı altında geri geliyor. Gelecek tarihin kanlı ellerinden örnekle şekilleniyor.
Toplumsal ve bireysel kötülük problemi; Sosyal ilişkilerle, politikayla ahlaki değerlerle, sanatla, seks hürriyetiyle, bilinçli görünümle, reklamlarla, ekonomiyle sessiz ve usulca içinize girip açığa çıkar. Var olan koşulları kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirip sinsice sokulurlar.
Ekonomideki düzensizlikle ailenizi dağıtacak, kültürel etkinlikler çatısı altında modern görünüp, sizi modern köle yapacaklar. Ahlakınızı gasp edecekler.
Alkış tutmanızı isteyecekler; onlar tok, sizler aç olacaksınız. Zevkin geyirgenligi onların kursağında, yoksulluğa öğretilen şükür sizin dilinizde olacak. Varlık içindekilerin, yokluk içindeki size şükretmeyi öğrettikleri yetmiyormuş gibi sabrı da öğretecekler. Komik gelecek ama sesiniz soluğunuz çıkamayacak.
Sizleri inandığınız şeylerle vuracaklar. Dinle, ideolojiyle vuracaklar. Kafalarında takke olacak kalplerinde kin, fikirleriyle sizden biriymiş gibi görünecekler ama fikrinize düşman olduklarını bilmeyeceksiniz.
Dost ağızlarına inanıp, sinsi ruhlarını anlayamayacaksınız, sizleri kullanmak için cezbedici, kulağa hoş gelen cümleler kuracaklar inanacaksınız çünkü sizler onların rüzgarına kapılacaksınız. Yükselmenizi istemeyecekler çünkü; sizlerin yükselişi onların tahtsal korkusu olacak. 
Sevişinize dahi karışacaklar, altını üstüne getirdikleri yaşamınızda sevgiyi yersiz ve zamansız göreceksiniz. Hisleriniz sevgiliyle, aklınız başka şeylerle sevişecek. Ruhunuz mevsimlik göçe zorlanacak bedeniniz yerleşkeye. Ruhunuz bedeninize dar gelecek acıyacaksınız ama artık sevgiden yoksun birer makina olacaksınız. Kendiniz değil başkası olacak, size ait olmayan bir yaşamın özentisel hayranı olacak kimlik karmaşasıyla tükeneceksiniz.
Sömürecekler; emeğinizi, iyiliğinizi, güzelliğinizi, ruhunuzu, çok önem verdiğiniz bedeninizi sömürecekler.
Aklın yolcusu değil, bir kaç kıyafetle süslediğiniz bedeninizin kölesi yapacaklar sizi.
Neçirvan GR
BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: