Modernizm Ve Bir Tuhaf Getirileri Anacım

 

 

modernizm

Cins cins işlerin rasyonel bir başlık altında toplanmasına ‘modernizm‘ daha çok cins işin, çatlak çatlak insanlar tarafından daha çok satma potansiyelinin olmasına da ‘post modernizm’ diyoruz.

‘Deli mi sevdi bu insanları? Neymiş efendim kübizm, ekspresyonizm efenime söyleyeyim Lady Gaga’ya çiğ et giydirme muhabbeti? Peynir ekmekle ahbap mı oldu bunlar? ‘ diyorsanız ay ne kadar cahilsiniz,keşke ölseniz… Şaka bir yana, her ne kadar üzerine sayısız konferans, söyleşi, şu sunum sonrası doktoradayımlar yapılsa da işin aslının çok zekice düzenlenmiş bir LCD hali olduğunu düşünüyorum.

Bahsi geçen yapay yollarla üretilemeyecek bir LCD elbette. Çılgınlık, dahiyane bir görü ve el becerisi.
Hikayemiz her şey güllük gülistanlık giderken (?) sanayi devriminin dünyaya bir çığ gibi düşmesiyle başlıyor. Mis gibi heykeller, betimlemeler, doğadan yansıyan renkleriyle cıvıl cıvıl tablolar,elimi uzatsam alırım denilecek natürmort çizimler ‘fotoğraf makinesinin’ icadı ile ‘biz neyiz ? kimiz? ne yapıyoruz burada?’ gibi soru işaretlerine dönüşüyor.
Zaten yeterince minnoş kalpli olan ressamlar, bu feci ileri teknoloji ile ağır depresyonlar yaşıyor ve kendilerini doğunun mistisizmine adıyorlar.
Sanmayın ki Picasso o ‘ağlayan kadın‘ tablosunu Roma’daki evinde pipodan içi geçmişken çizdi, sanmayın ki kübizm pazar kahvaltısı sonrası bir çılgınlık olarak bulundu.
Bu çılgın insanlar tası tarağı toplayıp hiçbir şımarıklık yahut sanatla dalga geçme hali olmadan gerçek bir gezgin ve zen ustası gibi arayışa çıktılar.
Bir içsel boşluğun peşine İtalya’dan Fransa’ya, Fransa’dan Mısır’a,İran’a sürüklendiler.
Ve halen daha gizemini koruyan binlerce olguyu resmettiler.
Binlerce eskizin sonrasında…
Tüm bu delilik hali öyle öznel ve global bir hal aldı ki zamanla, epey ölülerin ardından bile etkisini hala sürdürüyor bir çok toprakta.
Basit ama vurucu gelişen kalem atışları ‘Gerekli bir yenilik miydi?’ sorusunu gündeme dahi getirmeyi akıl ettirmiyor çünkü yapıtlar adeta sizin gördükleriniz aldatıcı ve ölümlü olandır, hakiki ve ölümsüz olan biziz diyor…
Bir başka dünya mümkünse modernist ressamların gözleri izlenmeli…
Şu dünya hali böyle nefis kafalarda tanıdı.
Uzay boşluğunda bir sıfır öndeyiz,hadi yine iyiyiz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: