Sakalsız Bir Oğlan: Arkadaş Zekai Özger

images-6
hayat trajik bir homoseksüeldir
bence bütün homoseksüeller adonistir biraz
çünki bütün sarhoşluklar biraz
freudün alkolsüz sayıklamalarıdır

Arkadaş Zekai ÖZGER, hem kavganın hem umudun hem de ötekinin şairidir. Öteki, toplumsal ölçütlere uymayan ve bununla beraber toplum tarafından dışlanmış olan kimselerdir. Toplum, kendi savunma mekanizmaları ile kendisine benzemeyeni dışlamaktadır. Arkadaş da toplum tarafından dışlanmış bir öteki olarak ele alınmaktadır kimi zaman. Arkadaş, ilk kavgasını topluma karşı vermiş ve yaşadığı 1948-1973 yılları arasında başkaldıran bir şiirle yer edebiyatta yer edinmiştir. Selanik göçmeni olan işçi bir ailenin oğlu Arkadaş Zekai, Ankara’ da Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesindeki Basın ve Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra TRT’nin Ankara’daki bürolarında çalışmaya başladı.
Bir gün elbette
Zeki Müren’i seveceksiniz.
(Zeki Müren’i seviniz)”
Sözleri ise Arkadaş’ın döneminde cinsel yöneliminden dolayı toplumun karşısında olduğu bir sanatçıya karşı yapılan yorum ve söylemlerin doğru olmadığını ve bunun yapılmaması gerektiğine dair “Merhaba Canım” adlı şiirinde yer verdiği üç mısradır. Cesareti gösteren bu dizeleri ile karşımıza çıkan Zekai, bu şiirinde homoseksüelliğe de değinmekte ve “hayat trajik bir homoseksüeldir.” Mısraları ile de biraz cinsel yöneliminden bahsetmektedir. Zekai’ nin birçok şiiri toplum hoş karşılamasa da zamanında bir erkek tarafından bir erkeğe yazılmıştır. Hem az konuşan hem şarabı helvayla içen hem de kedileri seven bir şair olan arkadaş Zekai’nin şiirlerinde anne konusu da önemli bir yer edinmiştir.
Ölüme her şiirinde değinen şair Arkadaş ismini kendine kendisi vermiştir. Arkadaş için de zaten kendine kendinden başka bir kendisi yoktur. Şiirlerinin birçoğunda politik söylemleri barındıran şair birçok şiirinde öfkeyi, propagandayı işlemiş ve mahpusluk sevgilisine de şiirinde yer vermiştir.
“Giyecek çamaşır getirdim sana
adettir diye değil, sevdim diyedir
bağışla, eski biraz
bedenim uygundur diye bedenine
elimle yıkadım, ütüledim
elma ağacında kuruttum.
Arkadaş’ın döneminin dergilerinin birçoğunda yayımlanan yazıları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de özellikle Cemal Süreyya tarafından çıkarılmış olan “Papirüs” isimli dergidir. “Kent 16” adlı dergiyi 17 yaşında Ömer Zafer Göktürk ile beraber çıkarmış olan Zekai, 1971 yılında 24 Ocak günü Siyasal Bilimler Fakültesi yurduna yapılmış olan baskın ile göz altına alınmış ve burada işkenceye maruz kalmıştır. Zekai 29 Nisan 1973 tarihinde ise Ankara’da bir sokakta ağır yaralı bir şekilde bulunmuştur. Bunun 6 gün sonrasında ise Beyin kanaması nedeni ile Zekai dünyaya gözlerini yummuştur. Arkadaş, yıllar öncesinden ölümünü “güneşe ve erkekliğe büyüyen vücudum
düşüvericek ellerinizden.” Sözleri ile tasvir etmiştir.
Şairin sürekli olarak “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” adı ile çıkarmak istediği şiir kitabı ise ancak Nisan 2014 yılında çıkarılabilmiştir. Bunun öncesinde ise “Şiirler” ve “ Sevdadır Şiirler” isimleri ile şiirleri kitaplaştırılmıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji öğrencisiyim. Toplumsal konular ile ilgili özellikle de Edebiyat Sosyolojisi ile ilgili konulara ilgiliyim. Sosyalbilimler adlı internet dergisinde Editörlük ve Gaia Dergi bünyesinde de yazarlık yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: