Son Akşam Yemeği

 

“Hakikatte size derim ki sizden biri beni ele verecektir “ 

 

Bu sözler söylendiğinde havarilerin hepsini çok derinden sarsmış olmalı…

Milano yakınında ki Santa-Maria Delle- Grazie’nin yemek salonunda bulunan “Son Akşam Yemeği “ isimli bu freskoyu  Da Vinci yapmaya başladığında işte tam bu anı anlatmak istiyordu. İsa bu cümleyi söylemişti ve havariler duymak üzereydiler.

Freskoya başlarken Leonardo Da Vinci, İsa için bir model aradı önce; anlatılanlara göre çok bilge bir kemancıdan model olmasını istedi ve İsa’yı böyle resmetti.

Modeli de İsa gibi aydınlıklar içinde bir adamdı. Bilgelik sevgi ve sanat taşıyordu hayatının içinde. Sanırım şehirdeki en layık kişi oydu. Sonra 3 yıl devam edemedi bu eserine Da Vinci, belki başka nedenleri de vardır ama bana bunu anlatan üstadı Azam.

”Yahuda yüzünden devam edemedi,” diye aktardı. Çünkü Leonardo, Yahuda için bir model bulamamıştı.

Aylarca sokakları dolaşmıştı. Hasta ruhlu insanları, ispiyoncuları, hainleri, serkeşleri, sokak kabadayılarını izlemiş ve Yahuda’nın yüzünü aramıştı ama bulamamıştı.

Sonra birgün aradığı kişiyi bir hapishanede buldu. Yahuda’yı çizmeye, freskoyu tamamlamak üzere çalışmaya başladı. Mahkumu izin /minnet tablonun karşısına getirdi. Hapishane de tanıştığı ve Yahuda’nın yüzü için model olacak bu mahkum “Son Akşam Yemeği ” tablosunu görünce Da vinci’ye döndü ve dedi ki :

-Ben bu resmi daha önce gördüm. Beni nasıl hatırlamazsınız? Ben İsa mesih için modelliğinizi yapan o kemancıyım…

Alena Lethe Sar

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: