SORGUDA

 

Ayazlı bir sabaha kalktığında

Bitmiş bir sorgunun utancıyla

Öldürmeye ant içmiş

Nice sözler vermişti

 

           Uzadıkça uzadı saçları. Kazağının kollarına gizlediği ellerini kavuşturdu birbirine. Tam karşısındaki maviye çalan duvarı izliyordu. Yine olmadı. Yine yapamadı.

 

Bekâretini verdi sorgu gecelerinin birinde

İstila edildi bedeni

Elleri bağlıydı gözleri de

Tanırdı yine de nefretin sahibini

 

           Yalın ayak yürür gibiydi kalabalık sokakta evine varmaya çalışırken. Peki, ne diyecekti ailesine? Nasıl anlatacaktı korkunun ve nefretin sesini onlara? Vatan diyordu yumruğu indiren adam, vatan nefretin erkeklik organıydı şimdi. Ölüm değildi korkutan yok, ölüm nedir ki? Bir anlık yokluk derdi sorsam. Korku, esir almak istiyordu, sahip olmak istiyordu. Korku. Korku, bir coptu belki de bir tahta parçası şimdi.

 

Düştü yola bir başına

Savruldu

Ölüleri hatırladı

Yanlış dedi

Daha en başından yanlış

 

           Küfre bulaşmış bir odada ülkenin kutsallarını dinletiyorlardı. Nefretin sahibi, erk olmanın gururuyla bağırıyordu. Kahkaha atıyordu bazısı. Çıplak bedeni küçülmüştü. Bu utanç fazlaydı, çok fazla. Tanrıyı aradı gözleri. Neredeydi bu ilgisiz ve saygısız varlık? Neden yoktu, bedenine saplanan mateme neden engel olamıyordu? En sevdiğinden esirgediği ilahi düşleri kirletildi.

 

Ah kör yalnızlık

Çare değil ne ölüm ne de öldürmek

Şarap ister boş bardaklar

Olmasın geride kalmalar

 

           Azaldı. Yavaş yavaş azaldı. Nefretin sesini bir kafede tanımıştı. Takip etmişti. Çocuklarına sevgiyle dokunuşunu izledi. Tekrar tekrar düşündü. Kazağının kollarına gizlediği ellerini kavuşturdu birbirine. Tam karşısındaki maviye çalan duvarı izliyordu. Sesi boğmak istiyordu. Yine olmadı. Yine yapamadı. Belki dedi, belki hatırlar…

 

 

Varlık ERGEN

 

 

 

Sabaha karşı başlamış bir doğumun eseriyim_ Cennet bahçelerinden yere düşenlerdenim bir de- Parçalanmış benliklerimin gölgesinde bir bireymiş gibi yaşıyorum_ Tuzlu suyun yakınlarında olmak şanslı kılıyor beni-

1 Comment

  1. Pingback: Organ / Kadavra Bağışı –

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: