Sosyolojik Cinler

 

“Some of these days
You’ll miss me honey!”

Sartre’ın “Bulantı”sı oluşların toplamıdır.

“Kadın, sessizlik içinde şarkıya başlayınca, gövdemin katılaştığını, bulantının ortadan kaybolduğunu duydum. […] Açıklamaların ve nedenlerin dünyası, varoluşun dünyası değildir. […] Sözcüklere neden duymadan, nesnelerin üstünde, nesnelerle düşünüyordum. […] İşte müzikteyim.”

Nesneyi sözcüksüz düşünmek, –olanaksız bir uğraştır bu. Nesnenin efendisidir –düşünce. Bu durumda işte insan Varlık’ı terk edip sosyoloji denilen cinler âlemine girer.
Ancak varoluşçu bilir ki, adına ağaç dediğim şu nesne, ağaç sözcüğünden çok daha fazladır. Ve bu fazlalık işte varoluşçuyu tiksindirir, ifadesizdir ağaç ve ağaca duyumsanan. Burada ihtiras ile tiksinti (bulantı) aynı oranda duyumsanır ve varoluşçu kaçınılmaz olarak intihar düşüncesini düşünür, ve intiharın saçmalığını. Çünkü intihar da varolmak kadar fazlalıktır. Ölmek, ceset, toprak –işte Her şey saçmadır. Var olmak için hiçbir neden gösterilemez, yokolmak için de. Geriye kalan:
“Some of these days
You’ll miss me honey!” Müzikteyim –işte!

(Resim: Roberto Ferri / Vanitas / Geçicilik, Kibir)

H. İbrahim Türkdoğan

BU İÇERİK BİR KONUK YAZAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. Yayınlanmasını istediğiniz eserlerinizi yenipapirus@gmail.com ‘a göndermeniz gerekmektedir. Editör onayından geçen eserler Yeni Papirüs okurlarına sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: