#TecavüzMeşrulaştırılamaz


Fısıldadılar kız çocuklarına:

‘’Otururken eteğini ört!’’
‘’Dolaşma sokaklarda, kıkırdama!’’
‘’Aman ha, evlenmeden sevişme!’’
‘’Kuyruk sallama!’’

Ünlediler erkek çocuklarına:

‘’Hanimiş oğlumun pipisi?’’
‘’Nasıl küfrediyorsun, söyle hadi İhsan Amcana.’’
‘’Kuş ötüyor mu lan, kerhaneci?’’
‘’Hangi kızı alayım sana?’’

 

Çok şey söylenebilir. Sayfalarca sosyolojik çıkarımlar yapılabilir bu topraklar üzerine. Ben bu izansızlığa, arsızlığa, vicdansızlığa karşı kelimelerimle direnmekte zorlanıyorum artık. Yetmedi mi gafletiniz? Dün ne mi oldu?
Ben aylar sonra huzurlu bir gün yaşadığımı düşünürken, bir utanç belgesi geçti meclisten. Çocukların; tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda, tecavüzcünün cezasının ertelenmesi için verilen önerge kabul edildi mecliste. Ben yeniden utandım, iyi bir gün geçirdiğim için. Ya siz meclisteki ‘sayın’lar?

Tecavüzü meşrulaştırmakta bir beis görmediniz öyle mi?
Başına gelebilecek en kötü şeyi yaşamış çocuklar; hayatlarının katiliyle bir arada olabilir, her gün ölebilir öyle mi?

Ya siz?

Televizyonda rol gereği sevişenlerden rahatsız olup, filmin anlamından çok kadınların memelerini konuşanlar?
İnanmayacaksınız ama; yetişkin iki insanın ‘kendi isteğiyle’ sevişmesi ayıp değil.
Ayıp olan ne biliyor musunuz?
Çocukların açlıktan ölmesi.
Kadınların sokak ortasında dövülüp öldürülmesi.
Kadınların her gün sözlü ya da fiziksel tacize uğraması.
Çocukların istismara uğraması.
Son verilememiş sefalet, yıkım, kıyım.
Doğanın talan edilmesi, hayvanlara eziyet edilmesi.
Baskılar, sansürler.
Yaşanan onca zulüm.
Onca ölüm.
Her gün aklınla alay edilmesi.
Ayıp olan senin susman. Ayıp olan senin ahlakı, kadın bedeni üzerinden tanımlaman. Ayıp olan senin ikiyüzlü ahlak anlayışın.

Bu topraklar, erkeklerine kadınları sevmeyi öğretemedi.
Sevişmeyi öğretemedi.
Şimdi yavaşça elini çükünden çek ve cinsel açlığını, saldırganlığını yere bırak.
Kirli, karşılıksız arzularınızla hiçbir kadına, çocuğa, hayvana dokunamazsınız!

Son söz; bu önerge salı günü yapılacak oylamada yasalaşır mı, bilinmez.
Bunun konuşulması, sunulması bile utançtan, öfkeden yerin yedi kat dibine girmemiz için kafi…
1988 yılında Çorlu'da doğdu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji mezunu. Okur,düşler,yazar,izler. Sabahattin Ali'nin şu cümlesini tekrarlar:''Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım.''

1 Comment

  1. Muharrem Soyek

    19 Kasım 2016 at 07:58

    Yasa bir mağduriyeti gidereyim derken daha ciddi yanlışlara neden olacak biçimde yapılmış. Yani niyet iyi niyetin işçiliği kötü. Yasanın kendisinden daha rezil bir toplumsal gerçekliğimiz olduğunu yorumların hiçbiri hatırlatmıyor. Var olan cinsel istismar ve tecavüz yasasından mağdur olan 3000 çift var. Komik olansa cezaları artırmış olan bu yasayı çıkartan da aynı iktidar. Nasıl oluyor bu mağduriyet? Büyükler anlaşıp çocuklarını çocuk yaşta evlendiriyorlar. Kaçak tabi; imam hükmüyle geleneğe töreye uyduruyorlar. 13-16 yaş arasındaki bu çocuklar düğün dernekle karı koca yapılıyor. Çocukları oluyor. Çocuk kadına doğum yaptıran devlet ebesi veya doktoru durumu savcılığa bildiriyor. Gerisi mevcut yasanın işi. Nikâhsız kocaya cinsel istismar ve tecavüzden az 8 yıl hapis veriliyor. Bu doğumla değil de şikâyetle de ortaya çıkabilir. Hukuki uygulamadaki adalet mantığı adaletin vicdanını tepeliyor. Neden mi? Bunlar suçun işlendiği tarihte sadece iki çocuktular. Cinsel istismar veya cinsel tecavüz yaptıkları falan yok. Tek yaptıkları büyüklerini dinlemek. Ceza büyüklere kesilmeliydi; fakat hapse atılan çocuk koca… Asıl çocuk istismarı yapanlar çocuklarını küçük yaşta evlendirenler değil mi? Burada çocuklar mağdur edilmişlerdir; hem ana babaları hem da yasalar eliyle… Bu mağduriyeti giderecek geçici bir yasa ne sorunu çözmeye ne adil cezaya fayda getirir. Bu mağduriyeti giderecek yasa gereklidir; ancak, büyüklerinin rızasıyla evlenmiş çocukları cezalandıran uygulamadaki yasa da yeniden düzenlenmeli. Böyle çocukları devlet korumasına alan fakat büyüklerini cezalandıran düzenleme yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: