Vücut Süsleme Sanatı 

 

Dünyanın en iyi yürüyüş rotalarından birine ev sahipliği yapan güzel mi güzel bir antik kente çevirdik rotamızı: Olympos.

Ağaç evlerinde ya da çadırlarda geceleyebileceğiniz Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bu antik kentin Caretta Carettaların yavrulama yeri olduğunu duymuş muydunuz?

Kaya tırmanışı, jeep safari, kanyon turu, yamaç paraşütü, su altı dalışı, tekne turu, dağ yürüyüşleri, su ve bisiklet sporları gibi aktiviteleri bulabileceğiniz; ateş başında okunan türküler /şiirler, canlı müzik mekânları ve tarifi mümkün olmayan doğasına hayran kalacağınız bir milli parktır Olympos.

Böylesi bir tarihi dokunun içinde Kerem ÖZ‘ün ev sahipliği yaptığı, Özhun GENÇALP ve Ayşenur KANDEMİR’in işlettiği Olympos Lycian Tattoo ile Dövme Sanatına dair her şeyi konuştuk.

İyi okumalar dilerim.

 

 

V: Merhabalar, öncelikle sizi yakından tanıyalım.

Özhun: 1991, İzmir Konak doğumluyum. Buca Fen Lisesinden sonra Gediz Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü tamamladım. Şu anda ise eğitimime Akdeniz Üniversitesi GSF Resim Bölümünde devam ederken aynı zamanda Olimpos LycianTattoo’yu kız arkadaşım ile beraber işletmekteyiz.

V: Dövme Sanatçısı olma sürecinizi anlatır mısınız?

Özhun: Aslında her şey İngiltere’de eğitim gördüğüm zamanlarda başladı. O zamanlar Brighton’da öğrenci iken oraya özgü minik bir dövme yaptırmak ve daha sonrasında ise gideceğim her ülkeden bir parça taşımak istemiştim. Mantığıma yatan bu hayalimi gerçekleştirmek için hemen soluğu bir dövme stüdyosunda almıştım. O zamanlar İngilizcemin yettiği kadarıyla derdimi anlattığımda 80 pound ödeme yapmam gerektiği söylendi. Evet, aslında çok büyük bir meblağ değildi lakin toplam paramın 2 ay için 400 pound olduğu gerçeğiyle baktığınızda 80 pound benim birçok günümü aç geçirmeme neden olacaktı. Türkiye ye döndükten sonra ise sahibinden ve benzer sitelerde ucuz yollu dövme setleri araştırdım. Lakin ucuz olanlar bile benim için o dönem çok pahalıydı. Bir sonraki İngiltere ziyaretimde ise e-bay üzerinden bulabildiğim en ucuz dövme setini sipariş etmiştim. Yaklaşık 6 gün gibi bir süreçte elime geçen dövme setim benim için başlangıç oldu.

Bulabildiğim herkese dövme yapmaya çalışmıştım, hatta birçok kişiyi kasap gibi doğradığım da oldu. Bu kötü dövmelerin ardından profesyonel dövme hayatına geçiş yapmalıyım, diyerek Antalya’da güzel usta Hüseyin AKDEMİR’in yanında asistan olarak işe başladım. Uzun bir dönem onun yanında kalarak çok şey öğrendim. Daha sonrasında ise Olympos Lycian Tattoo’yu sevgilimle beraber işletmeye başladık.

 

 

V: Dövme için herhangi bir belge veya lisans almanız gerekli midir? Bu belgeler dövmecinin güvenilirliğini kanıtlar mı?

Özhun: Evet dövme yapabilmek için “Dövmeci” belgesi gerekmektedir. Lakin aynı belgenin bazı kısımlarındaki yazıların farklı haliyle bir pide ustasında bile bulunmasını onaylamıyorum. Günümüzdeki dövme belgelerinin tam hakkı ile verildiğini söyleyemem. Güven konusunda bu belgenin yeterli olduğunu da düşünmüyorum. Dövme sanatçısının güvenirliğini ölçmek için daha önce bahsettiğim gibi instagram sayfalarını inceleyerek emin olabilirsiniz. Tabi ki günümüzde bazı kişiler hazır buldukları dövme fotoğraflarını sanki kendi çalışmalarıymış gibi sayfalarında paylaşabiliyorlar. Bu nedenle kişilerin fotoğraflardaki arka planlarının bile incelenmesi gerekebiliyor. Ben kendi sayfamda, genellikle, aynı fonu kullanmaya çalışıyorum.

V: Pek çok yerde bu sanatla ilgili olumlu ve olumsuz çok sayıda bilgiye erişmek mümkünken Dövme Sanatı denildiğinde neler söyleyebilirsiniz?

Özhun: Dövme Sanatının tarihçesi M.Ö. 2000’li yıllarda başlamış, hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koymanın bir aracı olaraka kullanıla gelmiştir. Yakın dönemde ise daha çok süs amacıyla ve kimi zamanda sevilen bir kimseye ya da bir objeye bağlılığı anlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Dövme sanatı pek çok kimse için vazgeçilmez bir aksesuardır. Elbette eski çağlardan günümüze bu alanda da ilerlemeler kaydettik. Artık dövme akımları ve dövme sanatçıları çok daha başarılı diyebiliriz.

V: En çok kafa karıştıran konulardan biri olan, hijyen konusuna değinelim dilerseniz.

Özhun: Sanırım müşterilerimizin üzerinde en çok durduğu konu, hijyen. Genel anlamda bir bilgi vermem gerekirse; vücudunuza değecek tüm ürünlerin (eldiven, vazelin, iğne ve tip dediğimiz boyayı tutan kısım) tek kullanımlık olmasına, gözünüzün önünde açılmasına dikkat etmelerini öneriririm. Dövme yaptırmadan önce, stüdyo ortamının temiz ve düzenli olduğundan emin olmak gerekir.

V: Yeni akım dövme tarzlarına dikkat çekmek istiyorum; sanal ortamda yüzlerce çeşit görselle karşılaşıyoruz, bu akımların ayrımını nasıl yapabiliriz?

Özhun: Çalışmaktan keyif aldığım “Watercolor” (suluboya dövme modeli) son yıllarda oldukça popüler bir akımdır. Herkes tarafından kolayca yapılamayan albenisi yüksek modellere sahiptir. Bu tarzın haricinde ise başta “Oldschool” dediğimiz sonrasında ise Maori, Minimal, Geometrik, Abstract diye adlandırılan bir çok akımı sıralayabiliriz. Kişinin dövme yaptırmadan önce bu akımları araştırmasının faydalı olacağını söylemem gerekir.

 

V: Sizin özellikle benimsediğiniz bir akım var mı saydıklarınız içinde?

Özhun: Başta belirttiğim gibi suluboya dövmelerden, bunun haricinde abstract ve blackandgrey dövmelerini çalışmaktan keyif alıyorum.

V: Dövmedeki fiyatlandırmayı neye göre yapıyorsunuz peki? Akımların, fiyatlandırma üzerinde ne gibi etkisi oluyor?

Özhun: Fiyatlandırma kısmında; öncelikle dövme modelinin zorluğunu baz alıyorum, daha sonrasında ise uygulanacak bölge ve nihayet dövmenin boyutu benim için önemli oluyor. Tahminimce diğer dövme sanatçısı arkadaşlarım da bu üç konuyu mutlaka önemsiyorlardır.

V: İlk kez dövme yaptıracak kimseler için önerileriniz neler olacaktır?

Özhun: İlk dövmemi yaklaşık 10-12 yıl önce yaptırmıştım. Okuldan eve dönerken otobüs yolcuğum sırasında dövme yaptırmak istediğimle gidip yaptırmıştım. Tabi benim gibi yapmayın ama çok fazla da üzerinde düşünmenizi tavsiye etmem.  İlla ki dövmenizin bir anlamı olmasına gerek duymayın. Eğer ki kendiniz için bir dövme modeli bulduysanız işin büyük kısmını halletmişsinizdir demektir. Dövme hakkında hiçbir bilginiz olmadığını varsayarsak; yakınlarınızdan dövme hakkında bilgisi olan biri ile görüşebilirsiniz ve tavsiyede bulunduğu dövme sanatçılarını araştırabilirsiniz. Sanırım burada en iyi yol günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı instagram olacaktır. Dövme sanatçılarının instagram adresinde paylaştığı dövme çalışmalarına bakmanızı öneririm. Eğer çalışmaları sizin beğendiniz modele uygun buluyorsanız görüşmek için randevu almalısınız. Şayet ki fiyat sizin için çok pahalı geldiyse şunu unutmamalısınız ki yapılacak uygulama vücudunuzda kalıcı bir şekilde sizinle beraber yaşayacak. İyi bir sanatçının elinden çıkmış bir dövmeyse eğer buna değer derim.

V: Dövme sanatı ile diğer sanat dalları arasında bir bağ kurulabilir mi?

Özhun: Tabi ki kurulabilir. Ben aynı zamanda resim öğrencisiyim ve kişi eğer ki sanat eğitimi görmüş ise dövmeleri bir başka güzel oluyor diye düşünüyorum. Ama zaman içerisinde kendini alaylı olarak geliştirmiş birçok dövme sanatçısı tanıyorum.

V: Ülkemizde uygulanmakta olan bu sanatla ilgili düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum, diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemiz dövme sanatını nerede görüyorsunuz?

Özhun: Ülkemizde çok önemli dövme sanatçılarının yetiştiğine inanıyorum. Tüm Dünyada tanınan Koray Karagözler olsun, Tattoom Gallery’de işlerine hayranlıkla baktığım Kobay Kronik, Eva KARABUDAK bizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Eskilerden ise Luba Goldina, Çoşkun Şakre bu işin hakkını veren isimlerin başında gelirler. Lakin bu konuda asıl teşekkürü bence dövme toptancıları hak ediyorlar. Dövmenin sadece hapishaneden çıkan kişilerde olduğunu düşünüldüğü zamanlarda bile yurt dışından zarar etme pahasına bize malzeme getirenler olmasaydı bence şu an Türkiye’de dövme kültürü bu kadar ilerleyemezdi. Golden Arrow ve Redline Tattoo ailesine özellikle teşekkür etmek istiyorum.

 

 

V:  Özellikle ilk kez dövme yaptıracaklar için kesinlikle önermeyeceğiniz bir dövme akımı var mı?

Özhun: Akım değil de ben insanların isim ve tarih yazdırmalarına çok karşıyım. Sanırım Türkiye’de en çok dövmesi yapılan akım bu denilebilir. Sanırım bundan vazgeçmelerini isteyebilirim. Özellikle de sevgili isimleri yazdırmak isteyenlere “yapmayın, vazgeçin” demek isterim.

V: Dövme yaptırırken anlam ve estetik arasındaki tercihiniz hangisinden yana oluyor?

Özhun: Dövmede bir anlam yaratılmak isteniyorsa buna kişi karar vermeli. Sevgilim sarı gülleri çok seviyor aynı zamanda anlamı ayrılık diye sevgilime sarı gül almayayım mı şimdi? Bence kişinin estetik anlayışına uygun bir şekilde dövme yaptırması daha iyi olur. Günün koşullarında büyük anlamlar yüklediğimiz bir dövme birkaç yıl sonra çirkin bir pişmanlık abidesine dönüşebilir. İddialı dövme modelleri uygulatmadan önce üzerinde tartışılması gerektiğini söyleyebilirim.

V: Dövme yaptıran kişilerin pişmanlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Dövme sildirme konusuna bakış açınız ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Özhun: Ben elimden geldiğince müşterilerimin pişman olacağını hissettiğim dövmeleri taşımamaları için uyarılarda bulunuyorum. Müşterilerime sıradanlaşmış dövme modelleri yerine onları daha iyi anlatabilecek daha modern dövmeler önermekteyim. Dövme sildirmek kısmına gelecek olursak çok fazla bir fikrim yok. Daha önce hiçbir dövmemi sildirmeyi düşünmedim. Bazı müşterilerden gördüğüm kadarıyla silme yönteminin sonuçları pek etkili değil. Tabi günümüzde Amerikan hastanesi gibi hastanelerde iyi sonuçlar alındığını duyuyorum. Lakin bu işlemin de ücretlendirilmesi biraz pahalı olabiliyor. Bir dövmeci olarak sildirmek isteyen kişilere önerim eğer ki dövmenizin olması hayatınızda gerçekten çok büyük bir sorun teşkil ediyorsa, evet bu işi düzgün yapan yerlerde yaptırmalıdırlar. Lakin sadece dövmelerinin kötü olduğundan ya da sadece o dövmeden soğuduysanız en yakınınızda bulunan iyi bir dövme stüdyosuna uğramanızı tavsiye ediyorum.

V: Son zamanlarda sıklıkla tasarım dövmeleriyle karşılaşmaya başladık, tasarım dövmeleri ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Özhun: En keyif aldığım durumlardan biridir “Tasarım dövme yapıyor musunuz?” lafı, kişiye özel bir dövme olması. İnanmazsınız belki ama tasarım dövme modellemelerimde daha çok indirim uyguluyorum.

V: Çok teşekkür ediyorum, bizim için de öğretici bir röportaj oldu, sizlere kolaylıklar diliyorum.

Özhun: Rica ederim. Benim için de keyifli bir röportaj oldu. Görüşmek üzere.

İnstagram :

@ucstattoo

@olymposlyciantattoo

 

Varlık ERGEN

Sabaha karşı başlamış bir doğumun eseriyim_ Cennet bahçelerinden yere düşenlerdenim bir de- Parçalanmış benliklerimin gölgesinde bir bireymiş gibi yaşıyorum_ Tuzlu suyun yakınlarında olmak şanslı kılıyor beni-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: