Yeryüzü Müzesi / Bilimkurgu Kulübü

Bilimkurgu Kulübünün değerli yazarları tarafından yaratılan “Bilimkurgu Öykü Antolojisi”nin İthaki Yayınları işbirliği ile hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde kitaplıklarımızdaki yerini alacağını duyurmaktan mutluluk duyarım. Kitabın kapak tasarımı dâhice kurgulanmış; gotik ve bilimkurgu öğelerini bir arada görmekten büyük keyif aldım.

Antolojide yer alan isimlere baktığımızda bu işi hakkıyla yapan dostları ve eli öpülesi ustaları görüyoruz. Yeryüzü Müzesi’ne yıldızlar geçidi desek yeridir. Kitabın arka kapağında ise büyük bir sürprizle karşılaşıyoruz: 1929 yılında ABD’de dünyaya gelen bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Ursula K. Le Guin, Yeryüzü Müzesi’ne özel bir mesaj göndererek selamlıyor bizleri.

İsmail Yamanol’un önderliğinde 8 Ekim 1999 yılında kurulan kulüp, ülkemiz bilimkurgu kültürünü geliştirmek ve ona yön vermek adına büyük emek harcamaktadır. Şimdi bu birikimi ülkemiz bilimkurgu tarihine geçecek bir kitapla taçlandırdıkları için Yeni Papirüs adına kulüp yazarlarına teşekkür etmek istiyorum. Yolu açık olsun!

18 yazardan 18 öyküyle raflarda yerini alacak olan Yeryüzü Müzesi’ndeki öykü ve yazar isimleri ise şu şekilde:

İlk Temas – İsmail Yamanol

Büyük Peri – Selim Erdoğan

Dünya Utanç Günü – Ruhşen Doğan Nar

Tanrıların Doğuşu- Orkun Uçar

Bir Sobeski Deneyi – Selin Arapkirli

Angyra: Geleceğin Ütopyası – Çağrı Mert Bakırcı

Hörgüç – Murat Doğan

Dünyanın Gizli Sahipleri – Kadri Kerem Karanfil

Q.I.A.P. – Feraye Şahin

A-T-G-C – Gökcan Şahin

Robomorfoz – İsmail Yiğit

Bin Yılın Buluşu Cingöz – Sinan İpek

Son Yolculuk – Mikail Boz

Selfie – Murat Başekim

Ruh – Aşkın Güngör

GAITA – Tevfik Uyar

Matruşka – Funda Özlem Şeran

Akıllı Kapı – Müfit Özdeş

 

Yeryüzü Müzesi tanıtımı için hazırladığım seslendirme:

Varlık ERGEN

Sabaha karşı başlamış bir doğumun eseriyim_ Cennet bahçelerinden yere düşenlerdenim bir de- Parçalanmış benliklerimin gölgesinde bir bireymiş gibi yaşıyorum_ Tuzlu suyun yakınlarında olmak şanslı kılıyor beni-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: