YOKSA SİZ HALA KONUŞTURAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

Yeni çıkan kitapları, zihnimizde birbiriyle flört eden yepyeni fikirleri yazacaktım bu haftasonu buraya olmadı. Belki yeni imgeler dizerdim masanıza yahut dokuz on yaşlarında poşetten uçurtma yapıp koşan bir çocuğun öyküsünü anlatırdım belki. Mümkün olmadı.

370, yazıyla tam üçyüzyetmiş dernek kapatıldı ülkemde. Çağdaş Hukukçular ve Aleviler Federasyonu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Zağnos Kültür ve Eğitim Vakfı ve daha pek çok dernek terör bağlantısı ile kapatıldı. Tam üçyüzyetmiş dernek.  İktidar kendi eliyle attığı oyuna aldığı hatta onun eliyle oyuna girdiği arkadaşına küstü. Sonra huyunu sevmediği kim varsa onunla konuştu diye oyundan çıkarmaya çalıştı. “Mızıkçı” olsa keşke, hiçbir mızıkçı bu kadar saçma davranmadı.  Kültürel gelişimin en temel yapılanmalarından biri olan dernekler kapatıldı. Aklınıza cevabından emin olduğunuz şu soru geldi değil mi sizin de : Üçyüzyetmiş büyük bir rakam Ensar Vakfı  da kapatılmıştır herhalde. Ülkemde taciz ya da tecavüz suç değil, düşünmek suç. Elbette kapatılmadı Ensar Vakfı. Eskiden hatası olan öğrenciyi sınıfın en arka sırasına oturtan öğretmenler vardı. Ensar Vakfı’na bu bile yapılmadı.

Ülkem tarihinin hiçbir döneminde bu kadar safsata görmedi. Ama sen sustun canım okur. Akrep gibi korkak bir karanlık içinde sustun. Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan için müebbet istendi, sen ona bile susabildin. Uğur Mumcu  “Cici Demokrasi” derdi ülkem için, şimdi o bile ikalmadı ama severdim bu tabirini. Ülkemin “Cici Aydınları” Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan’ı Amerika’ya başkan seçilen Trump kadar bile değerli görmedi, sesini yükseltemedi Uğur abi. “Aydın olan küser mi hiç onlara bile, çağırmaya devam edeceksin.” derdin şimdi eminim. O yüzden sitemle hatta umutla değil inatla yazıyorum son cümlemi:

“SUSMA HAYKIR, ÖZGÜRLÜK VARDIR!”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: