Ze Tije Müzik Grubuyla Röportaj

Ze tije ile röportaj

 

Yeni Papirüs: Merhabalar efendim. Öncelikle, Yeni Papirüsün yapacağı ilk röportaj bu, o yüzden çok heyecanlıyız. Hele iyi müzik yapan bir grubla buna başlamak da gurur verici bizim için.

İlk soruyla başlayalım; şarkılarınız Kürtçe, Kürtçenin Zazaca lehçesinde ama  musiki ve sanat bunların her daim ötesinde, evrenseldir diyoruz. Sözlerini de anlamak gerekmiyor fikrimce, dinleyenin kalbine değen nağmeler zaten kalp dilini bilenlerin sizi çok içten anlayacağı aşikardır.
Yaklaşık bir senedir tanıyorum grubu ve bir albümünüz var -Yanlışımız var!-  albümün hem epik hem de felsefi bir tınısı var.
Bu albüm 2015 yılında piyasaya sürülmüş. İki bölümden oluşuyor ve işin naifliği de aslında burada; insanlığın yanlış halleri üzerine ele aldığınız bir çalışma olmuş. Tutku adlı birinci bölüm yerleşik Kürt müziği ağırlıklı. Bu bölümde klasik bir aşk hikayesi, klasik bir dil ve müzikaliteyle aktarılmış. Yabancı adlı ikinci bölüm de ise insanın tutkularına nasıl yabancılaşmış olduğunu anlatılıyor.  Fevkalade bir sanatçı perspektifi bu.
Ama bunlardan önce  sizi tanıyalım. Ze tije kimdir, niçin kurulmuştur?

Ze Tije:Merhabalar, evvela Ze Tijê olarak derginizin ilk adımlarında başarılar dileriz. Bu adımlara bizi de misafir ettiğiniz için teşekkürler.

 Ze Tijê 2007 yılında kurulmuş bir müzikli bir projedir. Ze Tijê’nin sıradan bir hikayesi var aslında. Salt, müzik yapma heyecanını taşıyan insanların oluşturduğu ve bu heyecana karşı koymadığı için var olan bir haldir.

Yeni Papirüs: Peki yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?  Sizi kült  bir  müzik grubu olarak değerlendirebiliriz sanırım. Olur ya herkes bilmesin bu grubu, ünlenmesin yalnız bize kalsın deriz. O gruplardan biri de sanıyorum Ze tije…

Ze Tije:Yaptığımız şeyi tanımlamak çoğunlukla anlam boşlukları bırakıyor. O sebepten bu hali  tarif etmek çoğu kez zorluyor bizleri. Yine de yaptığımız müzikteki düşünce ve biçim formlarının uyumsuzluğundan kaynaklı “Kolaj müzik” kısmen müziğimizi tanımlamaya yardımcı oluyor.

       Kült kavramının altını doldurmak gerekiyor; zira yaptığımız iş ne kadar rastlantısal ne kadar bilinçli, bunu belki daha sonra yapacağımız işlerde ortaya çıkacak. Bizim kült olmak gibi bir iddiamız da yok ayrıca. Bu tanım bizi aşıyor maalesef. Herkes derdini anlatsın. Mümkünse bu dert  vicdan, akıl ve estetik bir incelik barındırsın. Biz bu derdin yolundayız özetle.

Yeni Papirüs: Şarkılarınızı dinlerken insan cidden sözlerinin anlamını da merak etmiyor değil… Kalbe değdiği kadar sözlerin anlamına bakıldığında; zihnin damak zevkine de uyumlu bu! Peki neden Ze Tijê, Zazaca da “Güneş Gibi” anlamına gelen bu ismi neden seçtiniz?

Ze TijeAslında sözlü müzik kendi içinde riskleri de getiriyor. Söz bazı durumlarda müziği gölgeleyebiliyor ya da tam tersi müzik sözü… Biz de bu durum çok arada işledi, ne neyi gölgeledi bilmiyoruz. Belki daha açık olmak, “gölgelerde ne gizli?” bu merakı dindirmek için “Ze Tijê” dedik bu projeye. “Güneş gibi” anlamına gelen zazaca bu ismin bilinçaltında bu hissiyat var biraz da. Biz buyuz demedik ilk günden şu gün dahil. İnsan bir çok şeye benzer. Bu yaşama fırlattığınız bakışla alakalı. İnsan, başka bir insana, hayvana, taşa, eşyaya benzeyebilir. Bizim bakışımız biraz güneşe dönük. İçinde ışıktan, ateşten parçalar olsun istedik. 

Yeni Papirüs:Takdire edilesi bir bakış açısı bu gerçekten.

   Desmal isimli şarkınız benim en sevdiğim şarkılardan biri, günlerce dilime dolanmıştı. Ve sözlerini araştırırken Grup Yorum kurucularından Metin Kahraman’ın yazmış olduğunu gördüm… Diğer şarkıların güftesi kime ait?

Ze Tije: Desmal bizim ilk dönem düzenlemelerimizden biri. Demo haliyle internet ortamında yayımladık ve dinleyenlerle kendince bir teması oldu. İlk dönem, çoğunluğu anonim işler yaptık. Albümdeki şarkılar ise çoğunlukla ekibin kendi elemanlarına ait.

Yeni Papirüs: Bir gün Zeki Demirkubuz filmlerine sarmıştım. İlk izlediğim film de Masumiyet oldu.  Filmin sonlarında Ankara Ulus’ta geçen bir sahne var. Fonda, Ze Tije grubunun Evar e şarkısı? Çok şaşırdım o zaman ve tekrar tekrar başa sardım o kısmı. Evar e şarkısı da sanırım en çok sevilen ve Youtube’da en çok dinlenen şarkılarınızdan. Hikayesi nedir bunun?

Ze Tije: Masumiyet filmindeki o sahneyle alakalı sıkça soru soruldu bize ; ama o filmdeki stran Koma Amed’e ait. Bizi de etkisi altına aldı Koma Amed’in Evar e’si. Özellikle 90’ların muhalif müziğinin mihenk taşlarından biridir “Derguş” albümü. O albümde arka planda duran bir strandı Evar e ve bizi önüne katıp sürükledi. Bizim de ilk dönemimizin en net dilidir. Özellikle konserlerde icra etmeye kalkışsak da bugünkü motivasyonumuz daha çok kendi üretimimize odaklı. 

Yeni Papirüs: Tüm şarkılarınız biricikdir eminim, ama siz en çok hangisini söylemeyi, çalmayı seviyorsunuz? Hangi grupları, sanatçıları zevkle dinliyorsunuz?

Ze Tije: Ze Tije beş kişilik bir ekip ve kimin en çok hangi şarkıyı sevdi değişiyor fakat “Curcuna” ekibin müzikal dilini, müzikal aklını, duygusunu en net ifade eden şarkıdır. Söylediğimiz her şarkı bizim imzamız fakat Curcuna, yapmak istediğimiz müziğin en net halidir.  
    Birçok türü ve müzisyeni takip ediyoruz ve bunlar da değişkenlik gösteriyor. Radiohead’den Feyzullah Çınar’a, Eivind Aarset’ten Komitas’a giden bir değişkenlikten bahsedebiliriz.

Yeni Papirüs: Ze tije’nin düzenli olarak sahne aldığı bir yer var mı? Siz dostları canlı izlemek isteyen okurlarımız konserinizi mi beklemek zorunda? Konserleriniz nereden takip edilebilir?

Ze Tije:Düzenli olarak sahne aldığımız bir mekan yok ve olsun da istemeyiz. Kimseyi bıktırmak istemeyiz. Çoğunlukla İstanbul’da çalıyoruz. Konserler yaptığımız mekanlar ve tarihleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edilebilir.

Yeni Papirüs: Yakin zaman içinde yayımlayacağınız yeni bir single, albüm çalışmanız var mı?

Ze Tije: Yakın bir zaman mı bilinmez fakat Aralık-Ocak gibi yeni albüm için bir araya geleceğiz. Olur da her şey yolunda giderse 2017 yılında ikinci albümü yayımlamayı hedefliyoruz.

Yeni Papirüs: Sevenleriniz için harika bir haber bu. Teşekkür ederiz bu güzel hasbihâl için. Son olarak Yeni Papirüs okurlarına ve müziksever dostlara ne söylemek istersiniz?

Ze Tije:Yavaşlayalım mı?

Yalnız akış var beni devindiren, beni yolcu yapan bu dikenli yol üstünde. Bir tanım yok adımın altında, bu adın altında yatan gerçeğin peşindeyim lakin bulunacak ve tamamlanacak bir şey değil bu; beni ben yapan doğrular ve gerçek diyemeyeceğim gerçekler...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: